poniedziałek, 31 sierpnia 2015

Feng Shui. Wybieramy farby do wnętrz


farby do wnętrz
Wystrój wnętrz to jedna z najprzyjemniejszych rzeczy podczas przeprowadzania się do nowego mieszkania. Jak czyste płótno dla malarza, tak nagie ściany czekają tylko na kreatywną duszę, aby w kilka chwil otrzymać swoje unikatowe imię i zacząć stanowić! Być może brzmi to mocno filozoficznie, ale tak przecież jest. Od najmłodszych lat to właśnie barwa ma kluczowy wpływ na nasz rozwój i postrzeganie otoczenia, to ona właśnie oddziaływuje najmocniej na nasze zmysły, nastraja i wywołuje lub przycisza emocje.


Zaczerpnięta z kultury głębokiego, azjatyckiego orientu do Europy przywieziona wraz z rozwojem żeglugi morskiej, filozofia feng shui, bo to o niej mowa, to nie tylko zbiór zasad aranżacyjnych, to sposób i kierunek życia, który powinien być zawsze zgodna z kosmicznym porządkiem świata, ja jako element cywilizacji i wszechświata działam na przestrzeń, tak i ona ma znaczący wpływ na mnie. Jesteśmy częścią środowiska, natury i otaczającej przestrzeni, dlatego życie w harmonii z nią jest kluczem do smacznej i godnej egzystencji. A jak to wygląda w praktyce?

Na przykładzie aranżacji wnętrz można doskonale zaprezentować kilka zasad, na których polega na pochodząca z centralnych Chin sztuka... życia.

Feng Shui (etymologicznie) to niewidzialny wiatr i nieuchwytna woda, to zacienione zbocze wzgórza
reprezentujące kobietę i jej nasłoneczniona część- mężczyzna, to harmonia kontrastu, funkcjonalność i estetyka w równych proporcjach. I to właśnie na tym opiera się cały proces aranżacyjny. Oczywiście, wkraczając z pędzlem i tekstyliami do pustego pomieszczenia myślisz w kategoriach efektu końcowego. Zacznij aranżację od logicznego podziału pomieszczeń- sypialnia, jadalnia, pokój gościnny, pokój dla dziecka, biuro. Dlaczego? Bo czynności w nich wykonywanie wymagają różnego stopnia aktywności, niektóre służą relaksowi, inne sferze intymnej, a kolejne to miejsce do pracy, która z założenia powinna być efektowna i wymaga głębokiego skupienia.

farby do wnętrzDecydując o podziale mieszkania zwróć uwagę na jego układ funkcjonalny. Sypialnia, jako sfera intymna, służąca przede wszystkim jako miejsce, w którym organizm powinien się wyciszyć, zaznać kojącego snu i zregenerować, powinna być oddalona od reszty pomieszczeń, zupełnie oddzielona, niepołączona np. ze strefą służącą do pracy. Zdrowy sen to podstawa dla dobrego funkcjonowania naszego organizmu, dlatego urządzamy ją w sposób minimalistyczny- łóżko ułożone centralnie, ewentualnie komoda lub szafa bez luster skierowanych w naszą stronę. Nie bez znaczenia jest także jakość oraz ilość światła docierająca do wewnątrz. Jak sam pewnie wiesz, sporo energii dodaje nam słoneczna pogoda z delikatnych chłodnym powiewem wiatru, dlatego sypialnia nie powinna znajdować się ani po wschodniej stronie. Lepiej sprawdzi się w zachodniej lub północnej części mieszkania, w której nasłonecznienie jest niewielkie i zazwyczaj są to pomieszczenia najchłodniejsze. Co do kolorystyki, unikamy ostrych i żywych barw takich, jak czerwień, ostry róż czy granaty- zbyt ciemne kolory przyduszają. Warto postawić na farby do wnętrz w spokojnym odcieniu: zielenie, beże lub błękity. Dlaczego akurat takie odcienie? Z prostego powodu, że najlepiej odpoczywa się jednak na łonie natury, w której dominują właśnie takie barwy. Wystrój zaplanować w sposób ekologiczny- dużo naturalnych materiałów, drewno, bawełna i jej pochodne, postarać się można o ścieżki dźwiękową reprezentującą odgłosy ptaków, szelest liści lub nawilżacze powietrza w postaci stojących fontann pokojowych- zapewnią dobry sen, a odgłos strumienia załagodzi nerwy.
Serce domu, czyli miejsce, w którym spotykają się członkowie rodziny również powinno zostać
farby do wnętrz
zaplanowane tak, aby panowała tam harmonia i... przestrzeń. Stół, który pomieści członków rodzinny, odpowiednie światło, a także zachowanie odpowiedniej odległości pomierzy sprzętami kuchennymi- to tylko niektóre elementy, które przyciągają domowników, jak i samych gości do tego centrum domowego ogniska.
Biuro czy przestrzeń do pracy, bez względu na to czy mówimy o osobnym pomieszczeniu czy też jest to fragment np. w pokoju dziecka również powinien być odpowiednio zaaranżowany. Kolor ścian ma tutaj kluczowe znaczenie- jak wskazują badania psychologiczne na wysoki pozorom naszej kreatywności wpływają barwy w odcieniach błękitu- kojarzą się one albo z bezkresem oceanu albo niebem i kosmosem. Sky is the limit i to właśnie powinno stanowić dla nas punkt wyjściowy. Poza sama barwą duża przestrzeń naukowa- szeroki blat, który pomieści wszystkie najpotrzebniejsze przedmioty a także dodatki, które stymulują naszą wyobraźnię. Oczywiście oświetlenie także jest ważne- stawiamy na lampy dające chłodne, białe światło. W sposób niekorzystny wpływają ostre przedmioty- usuń je z widocznych miejsc, zastąp, jeśli to możliwe, formami kulistymi. Dodatkowo zadbaj o naturę w swoim domu- zielone rośliny poza poprawą higieny powietrza korzystnie wpłyną na nasze samopoczucie, a także urozmaicą przestrzeń.


To tylko kilka zasad feng shui, które zachowane pozwolą na stworzenie przyjaznej przestrzeni życiowej. Oczywiście należy pamiętaj o tym, że energia powinna swobodnie przepływać w aranżowanej przestrzeni, nie powinna napotykać przeszkód lub zderzać się na zasadzie kontrastu (ubikacja obok kuchni, sypialnia w pokoju gościnnym, lub pokój do nauki wypełniony zabawkami).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz